X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

رضا عطاران: مردم تنها خندیدن برایشان مهم نیست

یکشنبه 11 تیر 1391 ساعت 12:06 ب.ظ

http://s2.picofile.com/file/7326086983/jdaf_blogsky.gif

رضا عطاران

رضا عطاران: مردم تنها خندیدن برایشان مهم نیست

رضا عطاران معتقد است: با ساخت «خوابم می آد» فکر می کردم به مخاطب شوک می دهم اما با این استقبال مردم، خودم از مخاطب شوک گرفتم. چرا که اگر قرار بود فیلم تجاری بسازم تبحر بیشتری داشتم اما سعی کردم فیلم برای خودم هم باشد و آنرا دوست داشته باشم.

این بازیگر سینما وتلویزیون که همزمان با اکران اولین ساخته سینمایی اش در مقام کارگردان به همراه ویشکا آسایش ـ بازیگر فیلم ـ در خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حاضر شده بود، درباره ساخت «خوابم می آد» توضیح داد: دوست داشتم برای اولین فیلم سینمایی ام به عنوان کارگردان، کاری که دوست دارم انجام بدهم.

 در آن مقطع فیلمنامه ای از آقای رفیع زاده خواندم و دیدم از لحاظ فرم کارهایی می توانم انجام بدهم که کمتر انجام شده، مانند نریشن گویی و فلاش بک هایی که در طول کار داشتیم.

عطاران، فیلمنامه اولیه را متعلق به حمید نعمت الله و همسرش دانست و اظهار کرد: از آن فیلمنامه تنها طرح اش استفاده شد، دختر و پسری که پسر به خاطر عشق اش دست به سرقت می زند.

ابتدا قرار بود فیلم را کس دیگری بسازد

کارگردان و بازیگر «خوابم می آد» یادآور شد: ابتدا قرار بود کارگردان دیگری فیلم را کار کند. وقتی آن فیلم نامه را خواندم، گفتم خودم می سازم بنابراین بازنویسی کردم و چیزهایی از خاطرات بچگی خودم را در آن آوردم که در نهایت حالت حسی آن ها را بسیار دوست داشتم.

عطاران با اشاره به برخی صحنه های فیلمش به ایسنا گفت: اتفاقات فیلم مانند همسایه، سرهنگ، تلویزیون، سرقتی که از خانه شد همه در کودکی برایم اتفاق افتاده بود، تنها دوربین عکاسی برایم اتفاق نیفتاده بود که دوربین سرخ پوستی کوچک بود که آن موقع خیلی مد شده بود. در نهایت اینها را در بازنویسی فیلم نامه لحاظ کردم.

وی درباره تاثیر «بداهه» در «خوابم می آد» تصریح کرد: طبق روال کارهای قبلی ام با همان سبک و سیاق تمرین می کردیم و هر کس با خودش چیزهایی می آورد و همه چیز تمرین شد و در نهایت گرفتیم.

دو نیمه بودن «خوابم می آد» کاملا حساب شده است

رضا عطاران در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به سوالی درباره ی ریتم فیلم، دو نیمه بودن آنرا کاملا حساب شده دانست و گفت: بخش هایی که حساب شده است کاملا حس می شود. مرگ پایانی که برای شخصیت اصلی گذاشته ام، این را نمی توان گفت از دست در رفته بلکه در بازنویسی اتفاق افتاده است. همچنین ژانرهایی که عوض می شود و ملودرام به اکشن تبدیل می شود، به طبع آن شکل و شمایل پلان ها هم تغییر می کند.

مردم تنها خندیدن برایشان مهم نیست

عطاران در پاسخ به اینکه آیا نگران واکنش تماشاگران نبوده است، گفت: اگر خیلی نگران واکنش مخاطب بودم، این کار را نمی کردم. در این یکی، دو سال حس کردم مردم تنها برایشان خندیدن مهم نیست و دوست دارند موضوعی جذب شان بکند که این مساله ای جدی است. مردم آثار کاملا اجتماعی همچون «جدایی نادر از سیمین» و یا «اینجا بدون من» و «سعادت آباد» را پیش از این کمتر می دیدند ولی الان خیلی بیشتر از کارهای کمدی می بینند.

وی با اشاره به فیلم «خوابم می آد» یادآور شد: این احساس را داشتم که ممکن است تلفیق ژانر و این نوع کارتازه، ریسک باشد اما در نهایت شکل فیلم برایم تازگی زیادی داشت. اما در عین حال این ریسک را انجام دادم و خواستم این کار را بکنم تا ببینیم مردم چه پاسخی می دهند که تا الان پاسخ مخاطب خیلی خوب بوده است.

عطاران ادامه داد: این تغییر ذائقه مردم بسیار خوب است و به آدم احساس خوبی دست می دهد، اینکه مردم به این شکل سینما بروند، اتفاق خیلی خوبی است.

خودم راضی نبودم که کارهای تلویزیونی ام را تکرار کنم

کارگردان مجموعه های تلویزیونی «ترش و شیرین»، «خانه به دوش»، «کوچه اقاقیا» با اشاره به کارهای تلویزیونی اش گفت: اگر قرار بود کارهای تلویزیونی ام را تکرار کنم، ممکن بود مخاطب راضی باشد ولی خودم خیلی راضی نبودم. در عین حال برای چسباندن نان به تنور بخش اول قصه را به شکل کارهای تلویزیونی ام شروع کردم تا مخاطب بماند و تا انتها فیلم را ببیند.

رضا عطاران ادامه داد: تجربه می گوید، اجرای خوب مخاطب را جذب می کند. درست است که قصه مهم است ولی اجرای خوب هر چیزی قابل دیدن است. اگر بازیگران و عوامل خوب اجرا داشته باشند، همه چیز خوب دیده می شود و نمی توان صحنه را رها کرد.

کارگردان «خوابم می آد» همچنین از دغدغه اش از ابتدای ساخت این فیلم برای جذب مخاطب سخن گفت و ادامه داد: مواردی مانند حضور اکبر عبدی و بازیگران گیشه دار را در نظر گرفتم . در واقع اگر احساس می کردم ممکن است بخش کمدی کار در فروش لطمه بزند فکرهایی کردم که این بخش را پر کند.

انتخاب اکبر عبدی ریسک نبود

عطاران درباره ریسک انتخاب اکبر عبدی با توجه به کارنامه سال های اخیرش به ایسنا گفت: از نظر من ریسک نبود. من معتقدم توانایی هایی اکبر عبدی هنوز هم به انتها نرسیده و امیدوارم ادامه پیدا کند و ما از هنرشان که بخشی را در این فیلم دیدیم لذت ببریم. کاملا مشخص است اگر کسی با فکر و ایده آقای عبدی را برای فیلم اش انتخاب کند حتما نتیجه مثبت خواهد دید.

وی تصریح کرد: فشار مالی و مسایل چند ساله اخیر نه فقط برای آقای عبدی بلکه برای خود من و دوستانی دیگر هم اتفاق افتاده و در نهایت کارهایی را که دوست نداشتیم، انجام دادیم.

وزارت ارشاد گفته بود بهتر است از مرد به جای زن استفاده نکنیم اما...

رضا عطاران درباره ی حضور اکبرعبدی به عنوان یک بازیگر زن در فیلمش به ایسنا گفت: از اول روی هنرپیشه زن فکر می کردیم اما وقتی ایده استفاده از مرد به جای زن به ذهنم رسید، اولین نفر آقای عبدی بود. آن زمان با وزارت ارشاد برای استفاده از مرد به جای زن مشاوره شد که گفته بودند بهتر است این کار را نکنید اما تهیه کننده تصمیم را بر عهده من گذاشت.

وی ادامه داد: برای نقش زنی که آقای اکبر عبدی بازی کردند، وقتی در آن مقطع به حضور بازیگران زن در آن سن و سال فکر کردیم، دیدیم بازیگرهای خوب ، فوت شده اند. الان هم فکر می کنم، اکبر عبدی آنقدر در این نقش خوب ظاهر شده که اگر فیلم جایی غیر از ایران به نمایش درآید، مطمئن هستم کسی، متوجه نمی شود او یک مرد است.

ویشکا آسایش: دوست داشتم در تجربه کارگردانی عطاران باشم

در ادامه ی نشست فیلم سینمایی «خوابم می آد» در ایسنا، ویشکا آسایش بازیگر این فیلم، درباره ی حضورش در این فیلم یادآور شد: «ورود آقایان ممنوع» تجربه بی نظیری برایم بود و کلیشه بودن نقش هایی که بازی می کردم شکسته شد. ضمن آنکه کمدی را هم دوست دارم و تجربه همکاری با گروه برایم خیلی خوب بود. عطاران هم پارتنر خیلی خوبی برای بازی است و اگر شخص دیگری غیر از او جلویم بود، آن نقش خوب نمی شد بنابراین علاقمند بودم در تجربه کارگردانی اش هم حاضر باشم.

وی افزود: همیشه فکر می کنم کسی که بازیگری اش خوب است، مطمئنا اگر فیلمی را کارگردانی کند و آنرا بلد باشد، می تواند در آن کار هم موفق باشد. عطاران کارگردانی اش خیلی خوب بود و خیلی راحت و بدون هیچ استرس کار را جلو برد.

عطاران هم با اشاره به نقش کوتاه ویشکا آسایش در فیلم «خوابم می آد»، گفت: در «خوابم می آد» در اصل از خانم آسایش سوء استفاده کردیم، چون دوست داشتیم برای نقش های کوتاه تر هم از دوستان بازیگری استفاده کنیم که مشکل بازی نداشته باشند و در گیشه هم به کمک کار بیایند و مخاطب جذب کنند.

وی همچنین درباره انتخاب مریلا زارعی اظهار کرد: برای مریلا زارعی نمی شود ژانری انتخاب کرد و گفت کمدی یا درام و کلا ایشان بازیگر خوبی است و همه جور احساس و موقعیت را می تواند منتقل کند، بنابراین جزو انتخاب های اولیه مان بود که پیش از این در« نیش زنبور» و «خروس جنگی» هم با هم همکاری داشتیم.

عطاران درباره حضور ناصر گیتی جاه هم گفت: من یک پرونده ای از بازیگران خوبی که زیاد هم هستند دارم، به نظر من در سنیما از آن ها خوب استفاده نشده است بنابراین جاهایی که بدونم نقشی دارم که می شود بخشی از بازی شان دیده می شود، از آن ها استفاده می کنم. آقای گیتی جاه جزو همان اسامی بودند که همیشه دوست داشتم با ایشان کار کنم که در نهایت در «خوابم می آد» فرصت این همکاری فراهم شد.

رضا عطاران: به بازیگر نزدیک می شوم

وی درباره علت دیده شدن بازیگران در فیلم هایش گفت: بخش اصلی که من خودم خیلی رعایت می کنم پیش تولید است که مهمترین بخش کار است و سعی می کنم در همه اجزای کار خودم را حل کنم بنابراین با همه عوامل هستم، آستین بالا می زنم و قاطی می شوم. دراین فیلم حتی پرده فیلم «شعله» را با هم کشیدیم. معتقدم بخش اصلی که در کارها دیده می شود و مهمترین بخش هر کاری است، دیده شدن بازیگر است. بازیگر اگر بتواند آنچه مدنظر داریم به مخاطب منتقل کند، بخش اصلی کار اتفاق افتاده است.

عطاران با بیان اینکه به بازیگر نزدیک می شود در عین حال مطرح کرد: اما در خیلی کارها بودم و دیدم این اتفاق نیفتاده است، شاید مشکل از اینجا باشد که کارگردان ها خیلی به بازیگر نزدیک نمی شوند و شیره وجودی بازیگر را بیرون نمی کشند. من خیلی دوست دارم بازی های خوب در کارم اتفاق بیفتد چون این اتفاق باعث ارتباط مخاطب با فیلم می شود.

این بازیگر همچنین در توضیح دلایل برخی بازی های نامناسب در برخی فیلم ها، این موضوع را به سابقه کم برخی از آنها مربوط دانست.

رضا عطاران درباره حضور خودش به عنوان بازیگر در اولین تجربه ی کارگردانی اش به ایسنا گفت: بازی در این فیلم جزو معدود کارهایی است که به نظرم اگر فکر کنیم، می بینیم ما به ازا کمتری دارد تا شخص دیگری جای من بازی کند. خیلی از نقش ها بوده که می شد به راحتی آدم دیگری را گذاشت اما برای این فیلم انتخاب بازیگر دیگری برای این نقش، خیلی سخت بود.

کارگردان «خوابم می آد» به انتخاب هومن بهمنش به عنوان مدیر فیلمبرداری اشاره کرد و یادآور شد: پیش از این در فیلم «صندلی خالی» که بازی داشتم، کارش را دیده بودم و برای این فیلم اولین انتخابم بود و از تجربه ی همکاری با او بسیار راضی هستم. پیشنهادات خوبی هم می داد و معتقدم فکر خوبی دارد و ایده هایش را براساس کار به خوبی مطرح می کند و برای من هر چه که می گفت درست بود و انجام دادیم.

دوست داشتم اسم فیلم «رضا هرگز نمی خوابد» باشد ولی ...

رضا عطاران در بخش دیگری از این نشست، درباره تغییر نام فیلم «خوابم می آد» در مقاطع مختلف،گفت: فیلم با نام «هیچ کس فرشته نیست» پروانه گرفت که آنرا دوست نداشتم اما «رضا هرگز نمی خوابد» را خیلی دوست داشتم که در دو روز آخر از سوی وزارت ارشاد گفتند عوض کنید بنابراین «خوابم می آد» را جایگزین کردیم.

این کارگردان درباره پایان بندی فیلم، در پاسخ به این دیدگاه که مرگ شیرینی است و مخاطب را اذیت نمی کند، مطرح کرد: انتهای فیلم تلفیق خواب اولیه و خواب آخر فیلم شده است که بخشی از مخاطبان فکر می کنند، خواب است در عین حال، خواستم آن مرگ قطعیت پیدا نکند.

ممیزی ها زیاد بود اما تایم بر نبود

عطاران درباره ممیزی های «خوابم می آد» در اکران عمومی گفت: ممیزی ها زیاد بود اما تایم بر نبود و نسخه نهایی ۸۴ دقیقه شد. نسبت به جشنواره ی فجر هم خودم ۸ دقیقه را برای تند شدن ریتم کم کردم اما اصلاحیه ها باعث شد بعضی از چیزهای که دوست دارم حذف شود.

آسایش: کمدی «خوابم می آد» متفاوت است

ویشکا آسایش در ادامه نشست ایسنا، کمدی «خوابم می آد» را متفاوت دانست و مطرح کرد: نوع کمدی این فیلم مبتذل نیست و دوست داشتم حضورم در فیلمی باشد که ژانرش با فیلم هایی که قبلا کار کردم متفاوت باشد.

این بازیگر که با نقش «قطام» در مجموعه امام علی(ع) معرفی شد درباره مسیر بازیگری اش بعد از آن مجموعه، یادآور شد: تا قبل از «ورود آقایان ممنوع» خیلی ها مرا همچنان با «قطام» می شناختند و حتی در فرودگاه پاسپورتم را نگاه می کردند می گفتند تو همان قطامی، اما بعد از «ورود آقایان ممنوع» کمتر شد و می گفتند این همان «قطام» که «خانم دارابی» شده است.

نقش «قطام» باعث شد خودم را کنار بکشم

ویشکا آسایش درباره ی دلایل ماندگاری نقش «قطام» گفت: «قطام» اولین نقش زن تاریخی بود که دیده شد و بعد از آن هر پیشنهادی که می شد، «قطام» را می خواستند. می توانم بگویم مدیون آن دوره نیستم چون باعث شد خودم را کنار بکشم. مجموعه امام علی (ع) برای من یک دانشگاه بود به طوری که آن قدر درگیر آن فضا شده بودم تصمیم گرفته بودم، ادامه تحصیلم را در لندن منتفی کنم که خوشبختانه این کار را نکردم.

وی ادامه داد: بعد از فیلم «قطام» همه سناریوها، زن قد بلند زیبا می خواستند. در حالی که دوست داشتم نقش های دیگر را تجربه کنم.به خاطر همین وقتی نقش یک زن زشت در «ورود آقایان ممنوع» پیشنهاد شد، بسیار خوشحال شدم. اما بعد از آن فیلم پیشنهادات سمت خانم دارابی رفت و حتی همان شخصیت در بیمارستان پیشنهاد شد به هرحال امیدوارم خانم دارابی به آن شکل نماد و کلیشه ای نشود.

در ادامه ی سخنان ویشکا آسایش، رضا عطاران هم معتقد است: تا یک نفر پا جلو نگذارد و پیشنهاد جدید ندهد همان نقش های قبلی پیشنهاد می شود. به اکبر عبدی هم بعد از فیلم «خوابم می آد» پیشنهادات زن شده و خودش می گفت؛ نقش های زن را از این به بعد به من می دهند.

این بازیگر با اشاره به تاثیرات «ورود آقایان ممنوع» در روند کاریش گفت: آن کار را خیلی دوست دارم و ثابت شد برای یک کار اگر متن خوب داشته باشی و انتخاب بازیگران خوب باشد، اتفاقات خوبی می افتد. چند وقت پیش با حمید جبلی رفته بودیم «رباط کریم» به کارخانه ای سر بزنیم. در راه مردم می آمدند و به من می گفتند، خسته نباشید آقای جبلی (نام کاراکترش در فیلم ورود آقایان ممنوع)، حمید جبلی فکر کرده بود من را با او قاطی کردند، گفتم اگر دو سال کار نکنی به من می گویند جبلی و شما فراموش می شوی، گفت: آره خطرناکه!.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست، رضا عطاران به استقبال مردم از «خوابم می آد» اشاره کرد و گفت: خیلی ها به من گفتند «خوابم می آد» را چند بار دیدیم و معتقدم دیدن این فیلم یک بار حال نمی دهد و دوبار که می بینی بیشتر می چسبد و سعی می کنی سه و چهار بار آن را ببینی.

وی در عین حال مطرح کرد: اگر مشکل سینماهای حوزه هنری هم حل شود، فروش مان در تهران و شهرستان ها خیلی بیشتر خواهد شد.

ویشکا آسایش هم با اشاره به استقبال مردم، ادامه داد: مردم هم به هر حال از دیدن کارهای تکراری خسته شدند و به دنبال دیدن ایده های جدید هستند، مانند «خوابم می آد» که سبک رضا عطاران دارد و با دیگر کمدی ها متفاوت است.

عطاران در بخش دیگری از این گفت وگو درباره اینکه محدودیت ها چقدر در بوجود آمدن خلاقیت موثر بوده است، به ایسنا گفت: هم جنبه ی مثبت دارد و هم منفی. فیلمی مانند «ورود آقایان ممنوع» موضوع اش قابل طرح نیست اما به گونه ای نوشته و ساخته شده که ایرادی نمی توان وارد کرد. به هرحال محدودیت، خلاقیتی را در نویسنده و کارگردان به وجود می آورد که با توجه به شرایط سعی می کند کارهایی را انجام بدهد.

انتخاب اکبر عبدی به خاطر شرایط موجود است

وی ادامه داد: مثلا انتخاب اکبر عبدی در «خوابم می آد» به خاطر شرایط موجود است و در این محدودیت این اتفاق افتاده است. حتما نمایش فیلم در کشور دیگری باعث می شود به دنبال دلیل حضور یک بازیگر مرد در نقش زن بگردند، در حالیکه اینجا دلیل نمی خواهد و به یک ایده خوب تبدیل می شود.

رضا عطاران در عین حال گفت: اما ممیزی بخشی است که دلخواه نیست و چیزهایی گفته می شود که انگار ما اینجا زندگی نمی کنیم و نمی فهمیم. من ۱۲ سال تلویزیون کارگردانی کردم و در سینما هم سال ها بوده ام بنابراین ما خیلی خوب می فهمیم که چه چیز خوب است. بنابراین وقتی فیلم ممیزی می خورد، واقعا اعصابم به هم می ریزد.

وی با اشاره به ممیزی های «خوابم می آد» در اکران عمومی یادآور شد: برای همین فیلم به سینما رفتم و در یک ربع اول آن، صحنه ای که توپ به بچه نمی خورد، هیچ کس نمی فهمد چه می شود و از عصبانیت به بیرون آمدم اما آنها معتقدند، این حذفیات به فیلم لطمه نمی زند.

رضا عطاران در بخش دیگری از گفت وگویش با ایسنا درباره گفته اش مبنی بر اینکه به دنبال کارهای جدید در آثار کمدی است، گفت: همه ذهنیتشان این است که کاری کنند تا تغییری ایجاد شود و شاید آن موقع که این موضوع را مطرح کردم کمی اضافه گویی کرده باشم.

وی ادامه داد: ولی در حال حاضر حمله هایی بدی به آثار کمدی می شود و باعث شده متاسفانه بچه هایی مانند شفیعی جم و رضویان خانه نشین شوند، درحالیکه مردم آنها را دوست دارند و هر چه هم بگویند کار سخیف و کمدی مبتذل انجام می دهند، باز مردم خواهان این نوع کمدی هستند.

مردم کارهایی را دوست دارند که منتقدان دوست ندارند

عطاران یادآور شد: جذابیت من برای مردم از کارهایی مانند «خروس جنگی» و «نیش زنبور» است که منتقدین آن ها را دوست ندارند و«ورود آقایان ممنوع» که نوع خوب این کارها بود. کارهایی که منتقدین دوست دارند، معمولا در میان مردم محبوب نیست مثلا کسی مرا به خاطر فیلم «اسب حیوان نجیبی است» دوست ندارد. مردم هم بیشتر دوست دارند کار کمدی انجام دهیم.

فعلا در سینما کار می کنم

وی که مجموعه های موفقی چون «کوچه اقاقیا»، «ترش و شیرین» و «بزنگاه» را ساخته است، درباره حضور دوباره اش در تلویزیون اظهار کرد: فعلا در سینما کار می کنم، اما اگر وقت پیدا شود و طرح و قصه خوبی باشد ممکن است در تلویزیون هم کار کنم.

عطاران با اشاره به کارهای جدیدش گفت: فعلا در مجموعه «قلب یخی» به کارگردانی سامان مقدم که برای شبکه نمایش خانگی ساخته می شود، بازی می کنم. در واقع می خواستم فیلم دومم را بسازم اما دیدم در این شرایط بهترین کار چیزی نزدیک به استراحت است بنابراین برای من بازیگری در تایم بالا، بهترین چیز بود بنابراین به این کار رفتم تا ببینم شرایط چه می شود.

این کارگردان ادامه داد: در این مدت اگر مشکلی برای فیلمی دیگر پیش نیامد، فیلم دومم را نیمه دوم امسال یا اوایل سال بعد می سازم. در عین حال برای بازی سینمایی هم چند پیشنهاد مانند فیلم جدید محسن امیریوسفی شده و قول مساعد دادم.

آسایش هم درباره آخرین فعالیت بازیگری اش به ایسنا گفت: در فیلم «نیکان و بچه غول» رحمان رضایی مشغول هستم که تلفیق انیمیشن و رئال است و نقشی فانتزی دارم.

منبع: خبرگزارى ایسنارضا عطاران: مردم تنها خندیدن برایشان مهم نیست


عکس دیدنی و جالب رضا عطاران با کت و دامن!!


سرانجام گلشیفته فراهانی … شد! + عکس

«م-گ»بازیگر سینمای ایران به 90 ضربه شلاق محکوم شد!نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد